Na ogólną jakość, a także trwałość powłok malarskich ma wpływ stan podłoża, na które są one nakładane. 

  Jest to szczególnie istotne w przypadku stali. Samą powierzchnię należy wcześniej dokładnie przygotować, aw przypadku stali, która często boryka się z problemami związanymi z korozją i rdzewieniem, przygotowanie powierzchni różni się w zależności od różnych stopni rdzy, rodzaju wybranej farby, ekspozycji gotowego produktu i możliwe problemy środowiskowe.

  Niektóre szeroko rozpowszechnione metody przygotowania powierzchni (stosowane przed lub nawet bez powlekania) to czyszczenie strumieniowo-ścierne na sucho, czyszczenie mechaniczne lub ręczne, odtłuszczanie i czyszczenie strumieniem wody. Wszystkie te zabiegi mają swoje wady i zalety i wymagają starannego doboru po odpowiedniej ocenie istniejącego stanu podłoża stalowego, na którym będą stosowane.

  Do ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę, należą gatunki rdzy i walcowania, profil i obecność zanieczyszczeń, takich jak olej, woda, kurz i tłuszcz. Proces identyfikacji różnych klas rdzy i późniejszego przygotowania może być dość żmudny, dlatego też norma ISO 8501 została stworzona, aby pełnić rolę przewodnika przez cały proces.

Co to jest ISO 8501?

  ISO 8501 została opublikowana w 1988 roku jako połączenie treści instrukcji z innych norm, takich jak szwedzka norma SIS 055900 i niemiecka DIN 55928. ISO 8501 ma być ilustracyjnym przewodnikiem po różnych klasach rdzy na różnych poziomach czystości i zawiera dodatkowe opisy za pośrednictwem tekst również. Jest to metoda wizualnej oceny stopnia rdzy czystości powierzchni stalowych i pomaga w określeniu powłok malarskich i systemów stosowanych na podłożu. Szereguje również procesy czyszczenia według rosnącej wymaganej pracy:

  • Lekkie czyszczenie strumieniowe
  • Dokładne czyszczenie strumieniowo-ścierne
  • Czyszczenie strumieniowo-ścierne w celu wizualnego oczyszczenia stali

Z czego to się składa?

  Norma jest podzielona na 4 części:
  ISO 8501-1 - Obejmuje różne stopnie rdzy oraz przygotowanie zarówno niepowlekanych podłoży stalowych, jak i podłoży stalowych po całkowitym usunięciu poprzednich powłok.
  Ta sekcja ISO 8501 identyfikuje 4 różne stopnie rdzy najczęściej występujące na niepowlekanych powierzchniach stalowych lub na magazynowanych powierzchniach stalowych.
  W szczególności opisy rdzy odnoszą się do tych 4 typów (zwróć uwagę, że zgorzelina walcownicza odnosi się do łuszczącej się niebieskawej powierzchni na powierzchniach ze stali walcowanej na gorąco, która ma chronić przed korozją):

  • Stalowa powierzchnia w większości pokryta przylegającą zgorzeliną walcowniczą z niewielką ilością rdzy, jeśli w ogóle. (możliwe niewielkie pęknięcia w zendrze młyna
  • Stalowa powierzchnia, która już zaczęła nieznacznie rdzewieć, głównie przylegająca zgorzelina walcownicza, zaczęła łuszczyć się lub wykazuje duże pęknięcia, które umożliwiły korozję.
  • Stalowa powierzchnia, na której przylegająca zgorzelina walcownicza w dużej mierze zardzewiała lub można ją zeskrobać (jest poważnie osłabiona), ale przy normalnym widzeniu widoczne są niewielkie wżery. (wżery to miejscowy objaw korozji, w którym na metalowych powierzchniach zaczynają pojawiać się dziury)
  • Stalowa powierzchnia, na której zgorzelina walcownicza prawie całkowicie zardzewiała i na której ogólne wżery są bardzo wyraźnie widoczne przy normalnym widzeniu.

  ISO 8501-1 określa również różne stopnie czystości / stopnie przygotowania dla celów porównawczych po zakończeniu przygotowania powierzchni niepowlekanej lub usunięciu poprzednich powłok z powierzchni.

  Zidentyfikowano trzy stopnie przygotowania i związane z ewentualnie stosowaną metodą czyszczenia, która jest:

  • Czyszczenie strumieniowe - lekkie, dokładne / bardzo dokładne czyszczenie strumieniowo-ścierne lub czyszczenie do wizualnego oczyszczenia stali.
  • Czyszczenie ręczne i mechaniczne
  • Czyszczenie płomieniem (rzadko używane)

  ISO 8501-2 - koncentruje się na podłożach stalowych po miejscowym usunięciu ich poprzednich powłok malarskich oraz możliwych procesach i klasach ich przygotowania.

  Ta część normy opiera się na wcześniejszych doświadczeniach, które wskazują, że całkowite usunięcie poprzednich powłok malarskich nie zawsze jest konieczne, praktyczne lub ekonomiczne. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy przeprowadzana jest już regularna konserwacja i należy skoncentrować wysiłki na określonych porcjach narażonych na określone zanieczyszczenie stymulantem rdzy.

  ISO 8501-3 - Zajmuje się w szczególności `` niedoskonałościami '' powierzchni, takimi jak krawędzie, spoiny itp.

 ISO 8501-4 - dotyczy stanu powierzchni przed projektem oraz odpowiednich stopni przygotowania i klas rdzy nalotowej do czyszczenia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.

  Podsumowując, ISO 8501 okazuje się być szczegółowym i pomocnym przewodnikiem do identyfikowania różnych klas rdzy na podstawie różnych poziomów czystości podłoży stalowych.

WIĘCEJ INFORMACJI W ZAŁĄCZNIKU PDF